HradecKrálovéDnes.cz
HradecKrálovéDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Jiráskovy sady

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice. Najdeme zde četné vzácné dřeviny, hudební pavilon, zbytky pevnostního opevnění a dřevěný kostelík sv. Mikuláše z počátku 16. století. Jsou oblíbenou odpočinkovou lokalitou mnohých Hradečanů i návštěvníků města.

Jiráskovy sady mají za sebou pozoruhodnou historii. Vznikly totiž na místě, kde se nejprve pěstovala zelenina a choval dobytek, poté zde byl uzavřený důstojnický park, kde se střílelo do terče a hrál kulečník.
Až v roce 1910 začaly mít Jiráskovy sady současnou podobu.

V Jiráskových sadech je dodnes zachováno alpinum a růžová zahrada. Od roku 1934 zdobí sady bronzové sousoží znázorňující soutok Labe a Orlice od sochaře Josefa Škody.

K poctě Jiráskova Bratrstva zde stojí památník v podobě pamětní desky s podobiznou Aloise Jiráska. Odhalena byla roku 1931.

V Jiráskových sadech najdeme i pozůstatky z dob, kdy Hradec býval pevností - dva metry vysoký tunel, který vede k růžovému sadu.

OTEVÍRACÍ DOBA: od dubna do září / 6 až 21 hodin - od října do března / 6 až 19 hodin. V sobotu a v neděli je otevřeno od 8 hodin.

Mapa:Středa 19.9.2018
Královehradecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.