HradecKrálovéDnes.cz
HradecKrálovéDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Žáci obhajovali výsledky ve Středoškolské odborné činnosti

15.05.2018
HRADEC KRÁLOVÉ - Krajského kolo prestižní soutěže ve Středoškolské odborné činnosti se konalo 14. května v budově Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Soutěže se zúčastnilo 56 žáků středních škol z Královéhradeckého kraje se svými odbornými pracemi v 17 soutěžních oborech. Nejúspěšnější soutěžící krajských kol postoupili do Celostátní přehlídky jubilejního 40. ročníku SOČ, která se uskuteční v červnu v Olomouckém kraji.
Ilustrační snímek | Foto: Královéhradecký kraj
Do soutěže se mohou přihlásit žáci všech typů středních škol a výsledkem jsou samostatně vypracované práce nebo učební pomůcky, které jsou předkládány k posouzení a následně obhajovány před odbornou porotou. Jedná se o první pokusy v samostatném vědeckém bádání.

"Pro mnohé žáky účast v této soutěži znamená start do světa odborníků a žáci jsou schopni podělit se o své vědomosti a dovednosti s ostatními. Některé práce mají vysokou úroveň a žáci výborně zvládli problematiku tématu. Vlastní prezentace, odborné diskuze a obhajoby výsledků práce je skvělá pomůcka k výběru studia na vysoké škole a pro psaní bakalářských, diplomových prací v následujícím studiu," řekla náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová.

Soutěž v SOČ prokazuje zejména schopnost samostatné práce. Na rozdíl od jiných středoškolských soutěží žáci ve všech postupových kolech prokazují schopnost vést odbornou diskuzi s porotci a odpovídat na jejich dotazy. Porota je složena z řad vysokoškolských pedagogů, lékařů a odborníků z různých oborů praxe. Výsledky některých soutěžních prací je překvapily a potěšily.

"Napsat SOČ bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Vyzkoušel jsem si prezentaci před porotou, naučil jsem se konzultovat problémové úlohy s odborníky a zvýšil si sebevědomí postupem do celostátní přehlídky," komentoval Jaroslav Šeba, soutěžící z Obchodní akademie, Pospíšilova, Hradec Králové, který bude svoji školu reprezentovat na celostátní přehlídce.

Studenti Jakub Audrlický a Jiří Zeman ze Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové zabodovali v oboru stavebnictví, architektura a design interiérů. "Získali jsme zkušenosti v interpretaci výsledků a prezentací dat. Byla to pro nás velká výzva, soustředit naše veškeré úsilí na práci, museli jsme se vypořádat se svou leností," s úsměvem uzavřeli Jiří s Jakubem.

Nejúspěšnější soutěžící krajských kol postoupili do celostátní přehlídky, která se uskuteční ve dnech 15. 6. - 17. 6. 2018 ve Slovanském gymnáziu v Olomouci.

V Hradci Králové hořel byt od elektroinstalace

Celkem čtyři jednotky požární ochrany likvidovaly v pondělí dopoledne požár v bytě v Pouchovské ulici v Hradci ...

Workshop hodnotil dopady rozvoje průmyslové zóny

22.05.2018 | Z regionu

KVASINY - Druhý ze série workshopů zaměřených na rozvoj obcí a regionů se včera uskutečnil v Kulturním domě v Kvasinách. Setkání se starosty okolních ...

Hradecký orchestr zvítězil v celostátní soutěži základních uměleckých škol

22.05.2018 | Z regionu

HRADEC KRÁLOVÉ - Líheň mladých talentů klasické hudby. I tak můžeme přezdívat Královéhradeckému kraji. Do národního kola celostátní soutěže základních ...

Po dopravní nehodě v Černilově museli hasiči vyprošťovat

18.05.2018 | Krimi

U dopravní nehody dvou osobních vozidel zasahovali dnes kolem 6. hodiny ranní profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové a dobrovolná jed ...

Na polygonu měřily síly reprezentace všech 14 krajů

18.05.2018 | Z regionu

HRADEC KRÁLOVÉ - Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové, Vocelova 1338 pořádala ve dnech 16. - 17. 5. 2018 celorepublikovou ...Středa 23.5.2018
Královehradecký kraj
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.