InfoDnes.cz

Zpravodajství pro Hradec Králové a Královéhradecký kraj - Vaše zprávy | Z regionu

HradecKrálovéDnes.cz
Pondělí 18.12. 2017 | Miloslav
 
HradecKrálovéDnes.cz
Zpravodajství online - HradecKrálovéDnes.cz

Sedlák postavil moderní stodolu v Chlumci

08.07.2016 | Z regionu
Na počátku byla myšlenka vytvořit osobitou stavbu "Sedlákův statek aneb seskupení stodol" v jedinečném prostředí v blízkosti barokního zámku a malebné stromové aleje. Dnes po roce a půl se zrodil v Chlumci nad Cidlinou netypický rodinný dům, na který jsou jeho majitelé Lubor Sedlák s rodinou náležitě pyšní. Architektem originální a svébytné stavby je Ing. arch. Zdeněk Balík z ateliéru ZETTE ateliér.
Sedlák postavil moderní stodolu v Chlumci | Foto: Ing. Lukáš Klapil
Snahou pardubického architekta bylo navrhnout takový dům, který by svým pojetím souzněl s přilehlým okolím pozemku a zároveň byl místem, kde se bude rodina Sedlákova cítit příjemně a útulně. Vzhled domu na pozemku o rozloze 1317 m2 dokázal ve své výjimečnosti skloubit nejen moderní prvky, ale i tradici a historii. Projekt vychází z tradičních hodnot české architektury s ohledem na okolí pozemku.

SELSKÉ BOUŘE V ARCHITEKTUŘE
Dům rodiny Sedlákových stojí na pozemku ve starobylém městě Chlumec nad Cidlinou. V současnosti pět a půl tisícové město je známé legendárním povstáním sedláků z konce 18. století. "Investor rodinného domu se jmenuje Sedlák a já jsem od začátku pracoval s propojením tématu rodinného domu a motivu typického selského stavení, statku pro sedláka a historickým odkazem města ovanutého selskými bouřemi," přibližuje nosnou myšlenku projektu architekt Zdeněk Balík. Příběh táhnoucí se hluboko do minulosti se tak po 200 letech opět vylupuje na světlo a ovlivňuje moderní architekturu 21. století.

Dům se zastavěnou plochou 206,5 m2 je situován na vyvýšenině naproti zámku Karlova Koruna vystavěného v letech 1721 až 1723. K jeho stavbě přizval hrabě František Ferdinand Kinský vynikající umělce své doby, českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela a pražského stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Vznikl tak půvabný barokní skvost s centrální kompozicí a ideálním umístěním do krajiny.

Zámek je tak logicky hlavním motivem výhledu z obývacího pokoje a zrcadlí se i ve finálním návrhu domu. Svým způsobem je dům parafrází na protější zámek, korunou i rozkvetlým květem s důrazem na zachování rázu selského stavení.

RESPEKT K MÍSTU I K RODINĚ
Podlahová plocha domu je 171 m² s vnitřní dispozicí 5+kk. Centrální část a srdce hlavního společného obytného prostoru tvoří kruhová kuchyň, která půlí dům na část veřejnou a soukromou. "Stavba je navržena do konkrétního místa a především naší rodině na míru," uvádí majitel domu Lubor Sedlák a dodává: "Dům je unikátní jako celek. Pro mě má velkou hodnotu respektování místa a naší rodiny, a to zvenku i zevnitř stavby.
Rodina Sedlákova si přála dům, ve kterém se jim bude hlavně dobře a pohodlně bydlet s ohledem na dobré využití energií. S architektem rodinného domu se dohodli na stavbě "bez schodů", což s sebou nese zvětšení ochlazované plochy celého domu. Ideálním řešením se už ve fázi přípravy projektu ukázala kvalitní a dostatečná tepelněizolační obálka z kamenné vlny.

"Pro izolaci od společnosti ROCKWOOL jsem se rozhodl z důvodu lepších tepelně-technických vlastností kamenné vlny, protože masivní zateplovací systém bude lépe odolávat teplotám v létě i v zimě. Pro fasádní systém jsem například použil 160mm desku Frontrock MAX E. Na vnitřní stěny a příčky 240mm desku Rockton," popisuje vybrané řešení Lubor Sedlák.

UNIKÁTNÍ KONSTRUKCE A NETRADIČNÍ STŘECHA
Jednoznačně unikátní částí domu je jeho konstrukce ve formě ocelového skeletu a netradiční střecha. I když střecha rodinného domu působí atypicky, splňuje všechna kritéria funkčnosti. Jedná se o kombinaci sedlových střech s jednoduchým systémem okapových svodů. "Střecha je pro mě součástí celkového pojetí domu a zaslouží si tak, jako jiné části domu, estetické pojetí. Navazuje na formu, hmotu, dokonale s ní splývá," vysvětluje záměrně zvolený tvar střechy Zdeněk Balík.

Rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou je zařazený do energetické kategorie A jako mimořádně úsporná budova. K tomu přispívá teplovzdušné vytápění a tepelná izolace z kamenné vlny, kterou Lubor Sedlák vyhrál v soutěži společnosti ROCKWOOL o zateplení rodinného domu. Získal tak výhodné systémové řešení, které obsahuje kvalitní izolaci z kamenné minerální vlny, stavební chemii a balíček poradenských služeb.

Výrobky z kamenné vlny jsou z přírodního materiálu, recyklovatelné a šetrné k životnímu prostředí. Tepelná a protipožární izolace ROCKWOOL je kvalitní a nehořlavá. Navíc tlumí hluk z venku, dlouhodobě drží tvar, zachovává prodyšnost stěn a přispívá k požární bezpečnosti staveb. Takže se jedná o ideální izolační materiál pro tento atypický rodinný dům postavený jako "moderní statek".
Fotogalerie:
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Požár v bytě v Meziměstí způsobila svíčka bez dozoru
Využijte úplněk ve svůj prospěch
Třídění odpadů míří i v letošní zimní sezóně do českých hor
Po požáru v zemědělské usedlosti v Pěčíně zůstala na místě jedna oběť
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.