HradecKrálovéDnes.cz
HradecKrálovéDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Duševní onemocnění často útočí v mládí a izoluje. Jak najít cestu ven?

26.05.2022
První ataky vážného duševní onemocnění jako je schizofrenie nebo bipolární afektivní porucha obvykle zasáhnou do života v pubertě či v pozdějším mládí. Následek? Kvůli projevům i posměchu mizí šance žít plnohodnotný život. Existuje způsob, jak najít cestu zpět. Co se kvůli duševnímu onemocnění změní, kde hledat pomoc a jak může vypadat?
Klient při hře | Foto: pdz.cz
Duševní onemocnění, stejně jako jakékoliv jiné do života zasahující onemocnění, může snížit důvěru v sebe i okolí. Způsobí také změny v chování, kvůli kterým lidé velmi často čelí posměchu, hrubosti a nepochopení ze strany okolí, někdy i vlastní rodiny. Proto ztrácí možnost navazovat kontakty a upadají do sociální izolace.

"Lidé s dušením onemocněním se často bojí přijít do jakéhokoliv kolektivu a oslovit cizí osoby. Mají proto problém si zařídit i nutné praktické záležitosti, třeba jít na úřad. V závažných případech se bojí chodit mimo bezpečí domova. Přitom s podporou mohou plnohodnotně žít v místě, kde chtějí," popsala psycholožka Veronika Endreslová, která působí v neziskové organizaci Péče o duševní zdraví v Rychnově nad Kněžnou.

Jezdí za klienty domů, současně je motivují k aktivitě


Právě nezisková organizace Péče o duševní zdraví se zaměřuje na podporu osob s duševním onemocněním. Poskytuje službu sociální rehabilitace. Sociální pracovníci jezdí za klienty domů a podporují je při zvládání projevů duševní nemoci v běžném životě. Pomáhají například při jednání na úřadech, finančním hospodaření či nácviku péče o vlastní osobu i domácnost.

"Klienty také motivujeme, aby navštívili některou z našich volnočasových aktivit a našli zpět cestu do společnosti. Máme například Otevřený klub. Sociální pracovníci jezdí s klienty na výlety nebo hrají hry. Skvěle funguje jako místo, kde mohou sdílet své prožitky, najít pochopení a získat přátele," uvedl Mgr. Pavel Provazník, vedoucí střediska Péče o duševní zdraví v Rychnově nad Kněžnou.

Péče o duševní zdraví založila také Podpůrnou skupinu, jejímž účelem je vzájemná podpora klientů v obtížných životních situacích. Funguje zde také Arte skupina: slouží k relaxaci a možnosti vyjádřit se jinou než verbální formou. Další volitelnou aktivitou je Recovery skupina, zaměřená na zotavení, tj. proces změny ve vztahu k vlastnímu onemocnění. Od května 2022 funguje i skupina Prevence relapsu užívání návykových látek. Je určena klientům, kteří se potýkají také se závislostí na návykových látkách.

Příklad z praxe - z izolace k aktivnímu členství a podpoře ostatních
Pan K. je vzdělaný muž, který kvůli duševnímu onemocnění musel opustit svoji práci. Izoloval se doma, vídal se pouze se sestrou a matkou. Měl obavy vyjít ven, děsil se cestovat hromadnou dopravou. Jeho matka se sestrou oslovily sociální pracovníky z Péče o duševní zdraví. Po intenzivní individuální spolupráci pan K. souhlasil, že ho jeho sestra bude vozit na setkání v rámci Otevřeného klubu. O pár měsíců později: pan K. do klubu dojíždí sám a je jeho velmi aktivním členem, dokonce podporuje nováčky. Nemá problém sejít se v kavárně na schůzce, chodí i na různé přednášky, dokonce kontaktoval kolegy ze zaměstnání.

"Jedná se o velký úspěch a důkaz, že pokud mají osoby s duševním onemocněním podporu, mohou žít plnohodnotně a být součástí společnosti," doplnil vedoucí střediska Pavel Provazník.

Péče o duševní zdraví funguje v Rychnově nad Kněžnou 13 let. Tým tvoří 6 sociálních pracovníků, peer konzultantka (kolegyně s vlastní zkušeností s nemocí) a psycholožka. V současné době využívá služeb střediska 60 klientů. Služby jsou určeny pro osoby starší 18 let.Zdroj: Péče o duševní zdraví, z. s.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Město Hradec Králové získává dotace na významné hradecké stavby

Odlehčovací služba Honkova, přeměna křižovatky Fortna i úprava zeleně a veřejného prostranství v ulicích Kejzlarova, Mandysova a Benešova. Na tyto investiční akce se městu podařilo v nedávné době získat další rozhodnutí o poskytnutí dotace. Celkově ...

Návštěvnost Labské stezky byla v prvním čtvrtletí nejvyšší ve Vysoké nad Labem

Ačkoliv návštěvnost Labské stezky letos meziročně klesla, v měsíčním srovnání stále roste. Čtyři sčítače cyklistů i pěších turistů, pořízené v rámci i ...

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Hradci Králové ukončí 8. srpna provoz

KACPU v Hradci Králové v pondělí 8. srpna ukončí provoz. Pomoc ukrajinským uprchlíkům budou jednotlivé složky poskytovat na svých běžných pracovištích ...

Hygienici Královéhradeckého kraje radí používat ochranu dýchacích cest ve zdravotnictví a sociálních službách

Ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje doporučil všem poskytovatelům ambulantních zdravotních služeb, lůžkových zdravotních služeb ...

Kuřáci, zajděte si na kontrolu, vyzývají královéhradečtí pneumologové

Ani v rozvolněném létě by kuřáci neměli zapomínat na své zdraví. Vybízejí je k tomu královéhradečtí plicní lékaři. Vyzývají k preventivní kontrole dýc ...

Sobota 13.8.2022
Královehradecký kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS | RSS InfoDnes
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.