HradecKrálovéDnes.cz
HradecKrálovéDnes.cz » Zpravodajství » Kultura, volný čas

V pátek začne vztyčením vlajky 92. ročník tradičního divadelního festivalu Jiráskův Hronov

27.07.2022
Od pátku bude Hronov hostit 92. ročník tradičního předního divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který během následujícího týdne nabídne bohatý divadelní i hudební program, semináře, výstavy i diskusní panely. Novinkou letošního ročníku bude promítání letního kina.
Foto: Ivo Mičkal
V pátek 29. července bude v Hronově ve večerních hodinách vztyčena festivalová vlajka a přijedou seminaristé. V šestitisícovém městečku totiž začne již 92. ročník divadelního festivalu Jiráskův Hronov, který je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 30. července od 14:15 hod na náměstí Čs. armády v Hronově.

"V hlavním programu festivalu se během celého festivalového týdne letos představí 37 souborů, které odehrají 74 představení. Představí se také tři profesionální inspirativní představení a dvě zahraniční ze Slovenska. V rámci doprovodného programu pak vystoupí 26 divadelních souborů a 25 hudebních produkcí," láká návštěvníky programový ředitel Jan Julínek.

Jiráskův Hronov se koná na několika místech. Hlavní program v Jiráskově divadle, Sále Josefa Čapka, Sokolovně a na dětském hřišti v Divadelní ulici. Doprovodný program na náměstí Čs. armády, ve dvoře zdejší základní školy a na dvou pódiích v parku A. Jiráska.

Od neděle 31. července do soboty 6. srpna se vždy ve 14 hod. uskuteční v Malém sále Jiráskova divadla veřejnosti volně přístupné diskusní fórum "PC - Problémový club". Bude realizováno formou rozpravy - disputace členů lektorského týmu složeného z divadelních odborníků, jejich hosta a účastníků z pléna. Odrazovým můstkem pro Problémový club budou inscenace uvedené v hlavním, případně ve volném programu Jiráskova Hronova. Jeho hlavním smyslem a cílem je vytvořit prostor pro nahlédnutí inscenací z nejrůznějších úhlů pohledu, hledání smyslu amatérského divadla a jeho vyslovování se k současnosti.

Od neděle 31. července do pátku 5. srpna se bude konat diskusní seminář "KDR - Klub Divadelních Rváčů aneb nekorektně o viděném". Jedná se o novou formu diskusního klubu, kde se bude velmi otevřeně diskutovat nad čerstvě shlédnutými představeními uvedených inscenací a tématy s nimi souvisejícími. Tímto diskusním fórem bude provádět moderátor diskuse, dramaturg a režisér Jaromír Hruška.

Součástí 92. ročníku festivalu Jiráskův Hronov bude také řada výstav:

91. Jiráskův Hronov byl již vloni..., předsálí Sálu Josefa Čapka - výstava fotografií Ivo Mičkala. Otevřeno denně v průběhu festivalu.

Nositelé Zlatého odznaku J. K. Tyla za rok 2021, předsálí Jiráskova divadla - výstava bude přístupná vždy ? hodiny před začátkem představení.

Cena Pavla Dostála - oceněný soubor Divadlo RADAR/Hrobeso Praha, předsálí Jiráskova divadla - výstava bude přístupná vždy ? hodiny před začátkem představení.

Made in Jackalap, výstavní hala (balkon) Jiráskova divadla - autorská výstava prací grafika a ilustrátora Vojtěcha Holase. Výstava bude přístupná vždy ? hodiny před začátkem představení.

Výstava k 60. výročí Šrámkova Písku - celostátní přehlídky experimentujícího divadla, malý sál Jiráskova divadla. Vernisáž výstavy bude v neděli 31. 7. v 19:00 hodin.

Výstava ke 30ti letům VSVD, náměstí Čs. armády (mezi JD a SJČ)

SETKÁNÍ, Čapkův mlýn - Papírna - slavnostní otevření výstavy obrazů Boženy Jelínkové - Jiráskové a písemností Heleny Čapkové. Výstavu pořádá Komité Čapek Hronov z.s..

Novinkou letošního ročníku bude letní kino, které bude promítat od pondělí do pátku v areálu dvora základní školy.

"Projekt jsme nazvali Kino ZaŠkolou. Budou se zde vždy od 21:45 hodin promítat amatérské filmy či také dvoudílný dokument Rok českých tradic aneb Co nám svět může závidět. Amatérské filmaře, stejně, jako divadelníky, zaštiťuje NIPOS - Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Kino ZaŠkolou vzniklo ve spolupráci Města Hronov, NIPOS, projektu České vize a Ministerstva kultury ČR", říká Jan Julínek.

"V hlavním programu jsou pak zastoupeny neprofesionální soubory, které prošly tzv. sítem přehlídek. Každý soubor, který chce hrát v hlavním programu Jiráskova Hronova musí projít oblastními a krajskými přehlídkami, odkud mohou být odpornými porotami vyslány na celostátní přehlídky. Soubory, které zaujmou na celostátních přehlídkách pak dostanou možnost účastnit se Jiráskova Hronova," vysvětluje Julínek.

Kompletní program včetně předprodeje vstupenek na některá vybraná představení návštěvníci naleznou na www.jiraskuvhronov.info/predstaveni-jiraskuv-hronov.

Ačkoliv je v Hronově ubytování velmi omezené a v současné době naprosto vyprodáno, hosté, kteří na festival přijedou, mohou využít ubytování ve stanovém městečku přímo v Hronově nebo v internátech v nedalekém Velkém Poříčí a Náchodě. K dispozici jsou také ještě ubytování v soukromí.

"V rámci Jiráskova Hronova bude jezdit zdarma festivalové taxi, které hosty přiveze či odveze. Také bude jezdit pravidelná kyvadlová doprava," dodává programový ředitel.

Festival Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Festival se konal i za 2. světové války, přestože nebyl německými okupačními úřady povolen. Tím se stal nejstarším festivalem amatérského divadla, který probíhá bez přerušení 92 let. Nepřerušila jej válka, komunisté ani celosvětová pandemie Covidu. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.

Mezinárodní nevládní organizace amatérského divadla AITA - IATA zařadila festival Jiráskův Hronov v roce 2017 na svém kongresu v Monaku mezi sedm nejprestižnějších festivalů amatérského divadla z celého světa. Jiráskův Hronov je koncipován jako mezinárodní festival amatérského divadla Středoevropské sekce AITA/IATA a současně jako celostátní mezidruhová přehlídka amatérského divadla, jako nesoutěžní přehlídka otevřená všem divadelním druhům, žánrům, nejrůznějším inscenačním postupům, stylům a poetikám. Základní premisou Jiráskova Hronova je umožnění vzájemné mezinárodní a mezidruhové inspirace a setkání amatérských divadelníků i různých druhů a oblastí divadla, včetně příbuzných druhů scénického umění.

Autor: Robin Suchánek
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Kultura, volný čas

Rock for People představuje téměř finální hudební lineup, přidává Brutalismus 3000, Kerryho Kinga nebo The Darkness

Hudební program festivalu Rock for People míří do finále. Pořadatelé oznámili přes dvacet dalších zahraničních hvězd, které vystoupí od 12. do 15. června v hradeckém Parku 360 na 29. ročníku festivalu. Novým přírůstkem v linepu je například ...

Český rozhlas vyrazí za posluchači s unikátní show Aleše Cibulky

Nová zábavná show Aleše Cibulky Rozhlas jede za vámi se vydává na cestu po celé České republice. Každý měsíc se zastaví v jiném městě naší země a nabí ...

Divadelní experimentátoři se chystají na AUDIMAFOR do královéhradeckého Divadla Drak

V druhé polovině března se diváci mohou vydat na neobvyklou výpravu divadelními experimenty. Postupová přehlídka AUDIMAFOR, kterou pořádá Centrum uměl ...

Ed Sheeran v Hradci Králové hlásí vyprodáno! Pořadatelé díky velkému zájmu přidávají druhý samostatný koncert

Ne jednou, ale hned dvakrát vystoupí britská hvězda Ed Sheeran koncem července příštího roku v hradeckém multifunkčním Parku 360 v rámci své MATHEMATI ...

Ed Sheeran se v červenci vrátí do ČR, nabídne open-air koncert v Hradci Králové v Parku 360 pod hlavičkou Rock for People Concerts

Jedna z největších světových hvězd, britský zpěvák Ed Sheeran, se po pěti letech vrací do České republiky. Své fanoušky potěší hity jako Shape of You, ...

Čtvrtek 18.4.2024
Královehradecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes