HradecKrálovéDnes.cz
HradecKrálovéDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Bílá věž

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Bílá věž od I, Ondřej Žváček. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons.

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejichž ochozů se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.Své přízvisko si Bílá věž vysloužila díky zářivé barvě hořického pískovce, ze kterého byla postavena v roce 1574 z milodarů měšťanů, na kterou vede 233 schodů.

Roku 1585 začal na Bílé věži Hradečanům odměřovat čas i orloj. Zhotovil ho hodinář Vavřinec z Nového Města pražského. Koncem 19. století se ale už silně zpožďovaly a v roce 1923 je zastavil blesk.
Dnes je hodinový stroj uložen v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, neboť byl při poslední komplexní obnově nahrazen modernějším strojem.

V posledních letech ožila věž výstavami, stala se centrem akcí cestovního ruchu a kultury.

A z dlouholetého spánku se uvnitř Bílé věže probudil i třetí největší zvon v České republice - Augustin, který byl slavnostně znovuvysvěcen 28. srpna 2008.

Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách, nebo prožít svítání nad Hradcem Králové s bohatou snídaní, či se dokonce účastnit zvonění na zvon Augustin.

Mapa:Pátek 19.10.2018
Královehradecký kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.