HradecKrálovéDnes.cz
HradecKrálovéDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Epidemie koronaviru ve všech okresech Královéhradeckého kraje mírně zpomalila

10.12.2021
Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji mírně zpomalila. Za posledních sedm dní zde testy potvrdily 4 929 nových případů nákazy covidem-19. Minulý týden za stejnou dobu přibylo 5 470 případů. Nadále se zvyšuje zájem o očkování, kdy zdravotníci za poslední měsíc aplikovali přes 91 tisíc dávek vakcíny.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Chvilku jsme byli na stropu, teď mírně klesáme. Stále jsou to vysoká čísla, ale je důležité že epidemie se ve všech okresech zastavila. Potěšující je, že neroste počet hospitalizovaných v nemocnicích, nadále je ale obrovská zátěž na zdravotníky nejen v souvislosti s pacienty s covidem ale i dalšími případy vyžadujícími akutní péči," informoval hejtman Martin Červíček.

Za posledních sedm dní v regionu přibylo přes 4,9 tisíce nových případů nákazy covid-19, což je o 500 méně než za stejnou dobu minulý týden.

Stejně jako počet nově nakažených mírně klesl také počet hospitalizovaných. Ve všech nemocnicích v kraji se dnes ráno léčilo 255 pacientů s covidem-19, přičemž 52 z nich vyžadovalo intenzivní péči zdravotníků.

Očkování v regionu


Zvýšený zájem veřejnosti evidují nadále očkovací místa. Za poslední měsíc zdravotníci v regionu aplikovali přes 91 tisíc dávek vakcíny, celkem už přes 742 tisíc. Zájem je v posledních týdnech především o posilující dávku, kterou v kraji dostalo přes 80 tisíc osob.

"V očkování jsme jedni z nejlepších v ČR. Za včerejšek se v regionu aplikovalo na šest tisících dávek. Polovinu očkují nemocnice, polovinu praktici a já znovu děkuji všem zdravotníkům v nemocnicích, ale i všem dalším, kteří se do očkování zapojili, případně nabízí pomoc. Z celkové populace kraje starší 16 let bylo do dneška alespoň jednou očkováno 72,9 %. Nejproočkovanější kategorií v regionu jsou lidé nad 65 let, kde se průměrná proočkovanost pohybuje okolo 88 %," doplnil hejtman.

Vedle deseti očkovacích míst mají lidé v kraji možnost nechat se očkovat v ordinacích 158 praktických lékařů. Praktici v kraji aplikovali už přes 128 tisíc dávek vakcíny. V posledních 14 dnech ve všední dny očkují přes dva tisíce dávek denně. Za poslední měsíc je součet podaných dávek v ordinacích praktiků v regionu 33 725.

Kraj se starosty obcí znovu jedná o možnosti mobilního očkování. Například v rychnovském společenském centru bude v pondělí a úterý 13. a 14. 12. a poté v sobotu a neděli 18. a 19. 12. očkovat mobilní očkovací tým. Zájemci budou moci přijít bez registrace a nechat si aplikovat první nebo posilující dávku vakcíny.

Kromě očkování roste zájem o testování, kdy odběrová stanoviště postupně navyšují kapacity. Od minulého týdne kraj například navýšil testovací kapacity v jičínské a rychnovské nemocnici. Ve vybrané dny zde v odpoledních hodinách testuje soukromá společnost GHC Genenetics.

Monoklonální protilátky


Od října postupně roste počet pacientů, kterým zdravotníci podávají monoklonální protilátky. Tyto protilátky v nemocnicích v regionu dostalo už více jak tisíc pacientů, jen za minulý týden jich bylo v krajských nemocnicích 281.

Léčbu pomocí infuzí s neutralizačními monoklonálními protilátkami proti covid-19 může indikovat praktický lékař, případně jiný ambulantní specialista, pokud má pacient mírný až středně těžký průběh onemocnění a splňuje předepsaná indikační kritéria. Mezi ně patří například vysoká nadváha, zvýšený krevní tlak, cukrovka či kardiovaskulární onemocnění.

Situace ve školách


Plošné testování neočkovaných žáků a studentů tento týden odhalilo ve školách v Královéhradeckém kraji 327 pozitivních žáků a 21 pozitivních zaměstnanců z celkového počtu 42 960 provedených antigenních testů. Pozitivita testů žáků se oproti minulému týdnu snížila na 0,81 %, což je oproti minulému týdnu pokles o 0,14 %.

K dnešnímu dni je ve školách a školských zařízeních zřizovaných Královéhradeckým krajem 296 žáků pozitivních, 856 v karanténě, 41 pozitivních pedagogů a 27 v karanténě. U ostatních zaměstnanců je pozitivita prokázána u 21 osob a 6 je v karanténě. Pozitivita na covid-19 a karanténa je prokázána ve 44 školách a školských zařízení z celkových 72, které kraj zřizuje.

Situace v sociálních zařízeních


Podobně jako ve školských zařízeních nákaza pomalu ustupuje i v těch sociálních. Zatímco minulý týden bylo v pobytových službách sociální péče 38 pozitivních pracovníků a 38 klientů, k dnešku bylo evidováno 24 pracovníků a 12 klientů s covidem-19.

Klesl také počet zasažených zařízení, kdy se minulý týden nákaza vyskytovala v 18 zařízeních, dnes jich bylo 11, z toho pouze ve dvou zařízeních jsou nakaženi klienti.

Zákaz návštěv trvá v pěti zařízeních: Domov U Biřičky, DPS Pilníkov (do 13. 12.), SSM Nová Paka - domov pro seniory, DD Náchod a DD Humburky. V ostatních zařízeních platí opatření a pravidla pro návštěvy.Zdroj: Královéhradecký kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Ministerstvo kultury: Díky spolupráci státu, krajů a měst se pevnostní města Terezín a Josefov dočkají revitalizace

Vláda včera schválila společný materiál Ministerstva kultury a Ministerstva pro místní rozvoj připravený v úzké spolupráci s Ministerstvem financí. Věnuje se revitalizaci pevnostních měst Terezín a Josefov. ...

Kulturní pracovníci ve vzdělávání zvýší svou odbornost a načerpají inspiraci v zahraničí

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ - Desítky zaměstnanců z kulturně-vzdělávacích institucí z Královéhradeckého kraje vyjedou v nejbližším roce do zahraničí za prakt ...

Česká obchodní inspekce kontrolovala na východě Čech prodej alkoholu a tabáku nezletilým

Česká obchodní inspekce pro Královéhradecký a Pardubický kraj uskutečnila mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholických nápojů a tabákov ...

Obnovu Velkých lázní v Bělovsi odstartovalo zahájení stavby úpravny vody

Město Náchod zahájilo stavbu úpravny vody, která bude umístěna v přístavbě lázeňské budovy čp. 92 IDA v areálu Velkých lázní v Bělovsi. ...

ČEZ: Na oranžovém kole v Hradci Králové se šlapalo pro dobrou věc

Populární a oblíbená akce v Hradci Králové - Svátek vína na soutoku nabídla nejen pobavení, ale i pomoc potřebným. Návštěvníci mohli minutou šlapání n ...

Sobota 23.9.2023
Královehradecký kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes